İtalya

CINQUE TERRE, ROMA, FLORANSA, VENEDİK

Yolculuğumuz boyunca en çok keyif alacağınız ülke İtalya olabilir. Gezilecek en çok şehri de İtalya'ya ayırdık. Burada birbirinden farklı kültürler bulunuyor. Roma taraflarında farklı, Toskana bölgesinde farklı, kuzeyde farklı bir İtalya görmek mümkün...

İlk olarak Cinque Terre... Burası Genova'ya bağlı bir bölge. Cinque Terre, İtalyanca'da ''beş köy'' anlamına geliyor. Çizmedeki ilk günümüzde bu cennet köylerini gezeceğiz. Köyler arasında ulaşım trenlerle sağlanıyor. Yolculuk birkaç dakika sürüyor. Dağların içinden geçen bu trenlerle tüm köylere ulaşmak mümkün. Bir köyden diğerine gitmek için yürüyüş parkuru da var. Manzaranın tadına daha iyi varmak için burada yürüyebilirsiniz.

Hayatınızın en güzel fotoğraflarından bazılarını Cinque Terre'de çektirebilirsiniz. Denizi inanılmaz güzel... Köyleri gezerek harika kültürlerini görecek, hem de bu muhteşem denizde yüzebileceksiniz. Hepsine yetecek geniş bir vaktimiz var. Cinque Terre tek kelimeyle ''unutulmaz'' olacak.

Daha sonra Toskana bölgesinde bulunan Floransa'ya gidiyoruz. Rönesans'ın doğum yeri olan Da Vinci'nin Floransa'sı... Burası sanat ve tarih dolu harika bir şehir... Bizim favorilerimizden... Rönesans'ın doğuşu ve şehrin tarihi ile ilgili nefis bilgiler öğreneceksiniz. Öyle ki, bu bilgiler günlük yaşantımızda bile etkilerini sürdüren olayları barındırıyor. Toskana bölgesinin üzümleri ve şarabı ünlüdür. Hatıra olarak bir şişe alabilirsiniz. Ayrıca Pinokyo da bu şehre aittir. Şirin bir Pinokyo anahtarlığı alabilirsiniz.

İtalya'daki en önemli durağımız Roma. Şehre vardığımızda ilk olarak otelimize yerleşiyoruz. Roma, bu rotanın en tarihi noktası diyebiliriz. Daha önce ziyaret ettiğiniz hiçbir şehir, Roma'nın barındırdıklarına sahip değildir. Bu büyüleyici şehir ağzınızı açık bırakacak.

Kolezyum, Forum, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Panteon, Kutsal Melek Kalesi, Navona Meydanı ve daha nice yer... Her biri tarif edilemez güzellikte. Roma'nın içinden Tiber nehri geçiyor. Şehirde birçok köprü var. Bu sıradan köprüler bile akşam saatlerinde nefis anlara ev sahipliği yapıyor. Her tarafta ilginç sokak performansları izleyebilirsiniz. Şarkı, dans, komedi...

Aşk Çeşmesi'ne sırtınızı dönüp bozuk para atın ve bir dilek tutun. Efsaneye göre bu çeşmeye para atan bir kişinin, Roma ile yolları tekrar kesişirmiş. Tabii ki bu işin süsleme kısmı... Gelenek yerini bulsun diye biz de ufak bir para atıyoruz. Roma'yı çok seveceğiniz için yollarınız zaten tekrar kesişecek.

Roma'yı gün boyunca hayranlıkla gezeceğiz ve akşam saatlerinde kahvemizi içmek üzere Navona Meydanı'na gideceğiz. Burada harika kafeler var. Meydanda birçok etkinlik ve performans oluyor. Kelimelerle tam olarak anlatılamayacak bir huzurdan bahsediyoruz. Roma'nın hareketli ve renkli birçok bölgesi bulunuyor. Roma'nın görülesi semti Trastevere'ye giderek eğlenebilirsiniz. Yüzlerce insan gibi İspanyol merdivenlerine oturup sohbet edebilirsiniz. En iyisi tüm bunların hepsini birden yapmak. Roma'da doyasıya vaktimiz var.

Roma, sizi büyük şaşkınlığa uğratacak birçok bilgi öğrenmeniz için harika bir şehir. Kentin tarihini, tüm dünyaya etkisini, Papalık kültürünü, Vatikan'ın gizemlerini, Illuminati'nin tarihsel sürecini ve daha nice benzer konuyu derinlemesine size sunacağız.

İtalya'daki son şehrimiz Venedik olacak. Burası da sizi kendisine tamamen hayran bırakacak güzellikte. Daracık sokaklarında dolaşıp eşsiz İtalyan kültürünü iliklerimize kadar hissedeceğiz. Burada ziyaret edilecek birçok yer var. Hatta burada da tıpkı Pisa'da olduğu gibi eğik bir kule olduğunu biliyor muydunuz? Eğik kulelerden aslında birçok şehirde var. Size bunları da göstereceğiz. Venedik'te cam işçiliği ünlüdür. Çok yakında bulunan renkli ada Burano'ya geçebilir ya da gondol keyfi yapabilirsiniz. Hepsi için size tüm detaylı bilgileri sunacağız.

Resmi Dil: İtalyanca

Para Birimi: Euro

Nereleri Ziyaret Edeceğiz?

Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore, Floransa Katedrali, Uffizi Galerisi, Ponte Vecchio,

Vecchio Sarayı, Davut Heykeli, Pitti Sarayı, Signoria Meydanı, Accademia Galerisi, Santa Croce Bazilikası,

Giotto’nun Çan Kulesi, Boboli Bahçeleri, Michelangelo Tepesi, Medici Şapeli, Duomo Meydanı, Galileo Müzesi, 

Kolezyum, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, İspanyol Meydanı, Roma Forum, Panteon, Navona Meydanı,

Kutsal Melek Kalesi, Palatino Tepesi, Trastevere, Piazza Del Popolo, Venedik Meydanı, Vittorio Emanuele II Abidesi,

Konstantin Takı, Dört Nehir Çeşmesi, Trajan Pazarı, Circus Maximus, Cestius Piramidi, San Marko Bazilikası,

Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Büyük Kanal, Ahlar Köprüsü, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marko Meydanı, Accademia

otobüsle avrupa turu, avrupa turu, eyobüs, avruparail, interbus, avrupa gezisi, italya turu, fransa turu, ispanya turu, interrail, ucuz avrupa turu

Puan

 

Roma: 10/10

Venedik: 9/10

Floransa: 8/10

Cinque Terre: 9/10

otobüsle avrupa turu, avrupa turu, eyobüs, avruparail, interbus, avrupa gezisi, italya turu, fransa turu, ispanya turu, interrail, ucuz avrupa turu

Artıları

 

Roma, Avrupa'nın en tarihi şehri. Gezilecek çok sayıda önemli yer bulunuyor.

Cinque Terre ve Venedik, fotoğraf için tarifsiz güzelliklere sahip.

İtalyan mutfağı...

İtalya, sanat ve mimari açısından oldukça zengin.

Cinque Terre, yüzmek için en doğru tercihlerden...

otobüsle avrupa turu, avrupa turu, eyobüs, avruparail, interbus, avrupa gezisi, italya turu, fransa turu, ispanya turu, interrail, ucuz avrupa turu

Eksileri

 

Herhangi bir olumsuz yönü bulunmuyor.

otobüsle avrupa turu, avrupa turu, eyobüs, avruparail, interbus, avrupa gezisi, italya turu, fransa turu, ispanya turu, interrail, ucuz avrupa turu

Tavsiyeler

 

Roma'da eğlenmek için Trastevere bölgesine gidin. Ayrıca güzel bir akşam için Navona Meydanı da harika bir seçim olacaktır.

Floransa'da Toskana şarabı alın.

Cinque Terre'de köyler arasındaki patika yolda yürüyün ve limonu ünlü olan bu bölgede limonlu sabun alın.

Pizza, makarna, dondurma yiyin. İtalyan kahvesini es geçmeyin.